Foto Galeri Haberler Video Galeri

Jaguar’dan Tesla Model X’e Rakip: I-PACE Concept

Jaguar’ın Los Angeles Otomobil Fuarındaki sürprizi olan I-Pace Concept isimli tamamen elektrikli SUV konsepti, İngiliz markanın gelecek planları hakkında ipuçları veriyor. Seri üretime hazırmış gibi görünen I-Pace Concept, 2018 yılının ikinci yarısında satışa sunulabilir.

Tesla Model X ile benzer bir dış tasarıma sahip olan I-Pace Concept, spor otomobil performansını elektrikli SUV formatında sunmayı hedefliyor. Jaguar’ın ilk yüzde yüz elektrikli modeli olacak olan I-Pace Concept, 90kWh kapasiteli ve sıvı soğutmalı lityum iyon bataryaya sahip. Jaguar’ın 500 kilometreye kadar menzile sahip olacağını iddia ettiği araçta bataryalar tıpkı Tesla modelleri gibi şaseye yerleştirilmiş. 90 dakika içerisinde %80 oranında şarj olan bataryaları tamamen doldurmak ise 2 saatten biraz fazla sürüyor.

jaguar-i-pace_concept-2016-images-3

Her bir aksta yer alan 147kW güç ve 350Nm tork sunan elektrik motorları, toplamda 294kW güç ve 700Nm tork üretiyor.Jaguar’ın 0-60 mil/saniye hızına 4 saniyede ulaştığını söylediği I-Pace Concept; bu haliyle Tesla’nın 90kWh kapasiteli modeli olan Model X 90D’den 1 saniye daha hızlı.

Tamamen yeni bir platformda geliştirilen I-Pace Concept;  4680 mm uzunluğa, 1890 mm genişliğe ve 1560 mm yüksekliğe sahip. Dingil mesafesi ise 2990 milimetre. 530 litre bagaj kapasitesine ek olarak ön kaputun altında 28 litrelik bir eşya alanı da I-Pace Concept’te yer alıyor. Yani I-Pace Concept oldukça işlevsel bir model. Tıpkı Tesla modellerinde olduğu gibi kapı içlerine gizlenen kapı kolları ve benzeri bir dizi tasarımsal özellikler sayesinde aracın sürtünme katsayısı 0.29 Cd gibi oldukça etkileyici bir değere sahip.

İç mekan tasarımı oldukça fütüristik olan I-Pace Concept, orta konsolda yer alan 12 inçlik dev infotainment sistemine ek olarak, birde onun altında 5,5 inçlik dokunmatik ekrana sahip. Bu küçük ekran, klimayı kontrol eden LCD ekranlı yuvarlak alüminyum butonların arasında konumlandırılmış. Kokpitte yer alan diğer dikkat çekici özellikler ise 12 inçlik dijital gösterge, renkli head up display, fonksiyonel 3 kollu direksiyon simidi ve kullanıcı odaklı, uçak güvertesi temalı orta konsol olarak sıralanıyor.

Düşük ağırlık merkezi ve gelişmiş süspansiyon sistemi sayesinde I-Pace Concept’in oldukça sportif bir sürüş ve yol tutuş karakteri sergileyeceği Jaguar tarafından açıklandı. 2017 sonunda seri üretim versiyonunun tanıtılma ihtimali olan araç en erken 2018 yılında yollarda olabilir. Jaguar’ın oldukça önemsediği I-Pace Concept, Land Rover’ın tanıtmayı planladığı Range Rover Sport Coupe modeli hakkında ipuçları içeriyor olabilir.

Yorum Yaz