Karşılaştırmalar

Karşılaştırma: Opel Corsa vs Hyundai i20

opel corsa ve hundai i20 karşılaştırması. Opel Corsa otomatik vites. Hyundai i20 otomatik vites

B segmentinin hem ülkemizdeki hem de dünyadaki beğenilen hatchback modellerinden olan Hyundai i20 ve Opel Corsa 2015 yılına yenilenerek girdiler. Biz de otomobiltavsiyesi.com olarak her iki modelin katalog verilerinin baz alarak bir karşılaştırma yapmaya karar verdik.

Bu karşılaştırmada 1.4 Litre Benzinli ECOTEC motora sahip ve 6 ileri otomatik şanzımanlı Opel Corsa Essentia ile 1.4 Litre Benzinli motora sahip ve 4 ileri otomatik şanzımanlı Hyundai i20 Jump modelini kıyasladık. Kısacası her iki modelin de benzinli otomatik versiyonlarının en düşük donanım seviyesindeki araçlarını karşılaştırdık.

Temmuz Ayı itibariyle karşılaştırdığımız araçların fiyatları ise şu şekilde;

Opel Corsa 1.4 ECOTEC Essentia Otomatik  : 47.200 TL

Hyundai i20 1.4 MPI JUMP Otomatik           : 45.900 TL

hyundai-i20-vs-opel-corsa-3

Resmi büyütmek için üzerinde tıklayın

1) Boyutlar

opel corsa vs hyundai i20_boyutlar

Opel Corsa ve Hyundai i20 yaklaşık olarak aynı uzunluk,genişlik ve yükseklik ölçülerine sahip. Corsa’dan 15 kilogram daha ağır olan Hyundai i20, yükseklik ve genişlik ölçülerinde Corsa’nın birkaç santim gerisinde. Bagaj hacmi konusunda ise i20’nin Corsa’dan 16 litre daha fazla bagaj hacmine sahip olduğunu görüyoruz.

hyundai-i20-vs-opel-corsa-2

Resmi büyütmek için üzerinde tıklayın

2) Motorlar

opel corsa vs hyundai i20_teknik

Her iki model de 1.4 litrelik benzinli motorlara sahip. Ancak Hyundai i20 motor hacmi daha düşük olmasına rağmen Corsa’dan yaklaşık olarak 10 PS daha fazla güç üretiyor. Maksimum tork’u da daha fazla olan i20 0-100 hızlanma konusunda Corsa’dan daha başarılı.

3) Yakım Tüketimi

opel corsa vs hyundai i20_tuketim

Daha güçlü bir motora sahip olan Hyundai i20 doğal olarak yakıt tüketimi konusunda Opel Corsa’nın gerisinde kalıyor. Hyundai i20’de 4 ileri otomatik şanzıman yer alırken Opel Corsa’da 6 ileri otomatik şanzıman mevcut. Dolayısıyla Corsa i20’den daha verimli. Şehiriçinde neredeyse 100 km’de 1.4 litre daha az yakıt tüketen Corsa CO2 emisyonu alanında da kilometrede 15 gram daha az CO2 salınımı yapıyor. Tabi ki bu verilerin katalog verileri olduğunu hatırlatmakta yarar var ancak Corsa bu alanda i20’nin önünde yer alıyor.

hyundai-i20-vs-opel-corsa-4

Resmi büyütmek için üzerinde tıklayın

4) Donanımlar

opel corsa vs hyundai i20_donanim

Resmi büyütmek için üzerinde tıklayın

Donanım konusunda Hyundai i20 JUMP’ın Opel Corsa ESSENTIA’dan daha önde olduğunu görüyoruz. Güvenlik alanında her iki modelde de ABS,ESP,BAS ve sürücü ile ön yolcu hava yastıkları gibi sistemler standart olarak yer alıyor. Ancak Hyundai i20’de bunlara ek olarak; Elektronik Fren Güç Dağılımı (EBD) ve Araç Stabilite Yönetim Programı (VSM) mevcut. Corsa’da ise katlanabilir pedal sistemi ve hıza duyarlı elektrikli direksiyon i20’den farklı olarak yer alıyor.

Güvenlik özellikleri dışında i20’de yer alan ve dikkat çeken diğer donanım özellikleri ise şu şekilde sıralanıyor; Yol bilgisayarı, Eşlik Etme Ve Karşilama Özellikli Farlar, 60/40 Katlanabilen Arka Koltuklar ve Aydinlatmali Ve Soğutmali Torpido Gözü. Opel Corsa’sa ise i20’den fazla olarak Bluetooth bağlantısı sunuluyor.

hyundai-i20-vs-opel-corsa-1

Resmi büyütmek için üzerinde tıklayın

Sonuç:

Sonuç olarak baktığımızda her iki modelde de sınıfından ve donanım seviyesinden beklenen özellikler bulunuyor. Ancak daha fazla donanım isteyenlerin Hyundai i20’ye daha fazla yakıt ekonomisi isteyenlerin ise Opel Corsa’ya yöneleceği söylenebilir. Tabi ki araçların bayi ağına ek olarak dış ve iç tasarımları da satış rakamları konusunda oldukça belirleyici bir role sahip ancak bu yazımızda tasarımları kıyaslamadık. Ne de olsa zevkler ve renkler tartışılmaz.

Gerçek satış rakamlarına baktığımızda ise Hyundai i20’nin Corsa’dan önde olduğunu görüyoruz. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin Mayıs 2015 raporuna göre Hyundai i20 Mayıs ayında 2003 adet satılarak en çok satanlar listesinde 12. araç olurken Opel Corsa 1005 adet satış gerçekleştirerek 23. sırada yer aldı.

Her iki aracın da tüm versiyonlarını ve motor seçeneklerini görmek ve detaylı olarak incelemek için modellerin sitemizdeki kendi sayfalarına gidebilirsiniz.

Hyundai i20: http://otomobiltavsiyesi.com/hyundai-i20.html

Opel Corsa: http://otomobiltavsiyesi.com/opel-corsa.html

Bonus:

Eren Tekin imzalı Otomobil Dünyam isimli YouTube kanalı 2 mayıs tarihinde 1.2 benzinli Hyundai i20 ile 1.4 benzinli Opel Corsa karşılaştırmasına yer vermiş. Biz de bu yazımızın altına Eren Bey’in yaptığı karşılaştırma videosunun linkini koyuyoruz. Sizler de hem bu yazımızın altına yorum yaparak fikrinizi belirtebilir hem de Eren Tekin’in kanalına giderek video altına yorum yapabilirsiniz. İyi seyirler.

1 Yorum

Yorum Yaz