Foto Galeri Haberler Video Galeri

Karşınızda 2017 BMW 5 Serisi

Bir süredir internette sürekli karşımıza çıkan Yeni BMW 5 Serisi’nin basına sızdırılan görsellerinin ardından Bavyeralı üretici sonunda aracın üstündeki perdeyi kaldırdı. 2017 BMW 5 Serisi; yeni motor seçenekleri, daha fazla teknoloji, daha fazla sürücü destek sistemi ve daha modern bir tasarımla karşımızda.

2017 yılının başlarında tüm dünyada aynı anda satışa sunulacak olan yeni 5 Serisi; BMW’nin yaptığı açıklamaya göre daha da geliştirilmiş dinamikler, rakipsiz sürücü destek sistemleri ve inovatif bir işletim sistemine sahip.

4936 mm uzunluğa, 1868 mm genişliğe ve 1479 mm yüksekliğe sahip olan Yeni 5 Serisi, her açıdan selefinden daha büyük bir otomobil. Ancak büyüyen boyutlara rağmen Yeni 5 Serisi 100 kilogram daha hafif. Bu hafifleme aracın şasesinde kullanılan alüminyum ve yüksek mukavemetli çelik parçalar sayesinde elde edilmiş.

G30 kasa koduna sahip olan Yeni 5 Serisi, tasarım anlamında yerini aldığı F10 5 Serisi’nden çok da farklı değil. Ancak şüphesiz bir şekilde G30’un daha keskin göründüğünü ve büyük kardeşi 7 Serisi’nden izler taşıdığını söylemek mümkün. Tıpkı 7 Serisi’nde olduğu gibi, böbrek ızgaralar ile birleşen ön farlar, aracın daha geniş ve heybetli görünmesini sağlamış. Active Airstream adı verilen ve böbrek ızgalara yerleştirilen kapakçıklar sayesinde Yeni 5 Serisi’nin aerodinamizmi arttırılırken co2 emisyonu düşürülmüş.

Sürücü Yardımcısı Sistemler

G30 5 Serisi’nde BMW’nin en çok üzerinde durduğu nokta teknoloji olmuş. Hatta bu sayede G30’un otonom sürüşe bir adım daha yaklaştığı bile söylenebilir. BMW’nin hazırladığı 38 sayfalık basın bülteninde tek tek anlatılan bu teknolojilerden birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dynamic Cruise Control sayesinde araç 30 ile 250 km/s arasındaki hızlarda araç istenilen sürate sabitlenebiliyor.
 • Opsiyonel olarak sunulan Active Cruise Control sayesinde 0’dan 210 km/s hızına kadar araç dur,kalk ve yönlendirme işlemlerini trafiğin akışına göre kendisi yapabiliyor.
 • Opsiyonel Driving Assist Plus paketinde şerit değiştirme yardımcısı, şeritte kalma asistanı, yandan çarpışma uyarı sistemi gibi özellikler mevcut. Aynı paketteki Evasion Aid (Kaçınma Yardımcısı) isimli özellik sayesinde araç aniden yolda beliren engellerden acil bir manevra ile kaçabiliyor.
 • Trafik işaret levhalarını okuyan kamera sayesinde araç yoldaki hız limitini anlayabiliyor.
 • ConnectedDrive özelliği sayesinde Yeni 5 Serisi modelleri gerçek zamanlı olarak yoldaki tehlikeleri tespit ederek BMW veritabanına yolluyor ve bu sayede aynı özelliği kullanan diğer sürücüler tehlikelerden haberdar edilmiş oluyor.
 • Daha önce BMW 7 Serinde karşımıza çıkan uzaktan kumanda ile park etme özelliği G30 5 Serisi’nde de sunulacak.
 • Almanya ve ABD’de kullanılmaya başlanacak olan On-Street Parking Information sistemi park yeri ararken sürücüye yardımcı oluyor.
 • Renkli ve dokunmatik ekrana sahip akıllı anahtar sayesinde aracın iç mekan sıcaklığı, pencere ve sunroof kontrolleri, araçtaki yakıt durumu gibi bilgilere erişmek mümkün.
 • Integral Active Steering özelliği sayesinde arka tekerlekler dönüş esnasında ön tekerlerin açısına göre kendini hizalayarak hem yol tutuşu arttırıyor hem de dönüş çapını daraltıyor.

Daha Fazla Teknoloji, Daha Fazla Konfor

Yeni 5 Serisi’nin iç mekanı da bir dizi tasarım ve teknoloji yeniliği barındırıyor. Tasarım olarak göze ilk olarak yeni direksiyon ve 10.25 inçlik iDrive ekranı çarpıyor. Asıl dikkat çeken teknolojik yenilikler ise renkli head-up display, kablosuz telefon şarj etme, ses veya el hareketleriyle komut verme olarak sıralanıyor.

İlk defa bir otomobilde kablosuz olarak yerleştirilen Apple CarPlay ‘de iç mekan özellikleri arasında yerini almış. Daha hızlı çalışan ve daha gerçekçi 3 boyutlu grafikler sunan navigasyon, sürücünün daha önceki tercihlerini aklında tutarak daha tutarlı rota önerileri sunabiliyor.

WiFi Hotspot özelliği sayesinde yeni 5 Serisi’ne 10 adet cihaz bağlanabiliyor. Bu sayede araç sürücüsü evindeyken akıllı telefonu ile aracının 360 derece etrafını görebiliyor.

Yolcular içinde çeşitli konfor özellikleri unutulmamış. G30 5 Serisi’nde 4 bölgeli klima kontrolü; iyonizasyon ve koku verme özelliklerine sahip olarak sunuluyor.

Yeni Motor Seçenekleri

G30 5 Serisi’nin kaputunun altında yeni ve geliştirilmiş turbo benzinli ve dizel motor seçeneklerine ek olarak bir de hybrid seçeneği yer alacak.

 • 520d => 2.0 litrelik turbo dizel motor 190 beygir güç 400 Nm tork sunuyor. Hem 6 ileri manuel hem de  8 ileri Steptronic şanzıman ile alınabilen aracın yakıt tüketimi 100 kilometrede 4.1 litre gibi oldukça düşük bir seviyede. Bu motor 0-100 arasını 7,6 saniyede alarak maksimum 237 km/s sürate ulaşabiliyor. 520d Efficient Dynamics versiyonu ise yakıt tüketimini 100 km’de ortalama 3.9 litreye düşürerek kendi sınıfı için adeta bir referans noktası belirlemiş.

 • 530d => 3.0 litrelik turbo dizel ünite 265 beygir güç ve 620 Nm tork sunuyor. 0’dan 100’e 5,7 saniyede ulaşan modelin yakıt tüketimi ise 100 km’de 4,5 litre olarak oldukça etkileyici.

 • 530i => 252 beygir güç ve 350 Nm tork sunan bu 4 silindirli 2.0 litrelik turbo benzinli motor 528i modelinin yerini almış. 0-100’ü 6,2 saniye olan bu motor 100 km’de ortalama 5,4 litre yakıt tüketiyor.

 • 540i =>  3.0 litrelik turbo benzinli motor araca 340 beygir güç 450 Nm tork veriyor. 0-100’ü 5,1 saniye olan bu motor 100 km’de ortalama 6,5 litre yakıt tüketiyor.

 • M550i xDrive => 462 PS güç ve 650 Nm tork sunan bu canavar 0’dan 100’e 4 saniyede ulaşabiliyor. Turboşarjlı 4.4 litrelik V8 ünite’nin ortalama yakıt tüketimi ise 100 km’de 8,7 litre olarak açıklanmış.

 • 530e iPerformance=>  Ailenin açık ara en verimli üyesi olan 530e iPerformance; 4 silindirli 2.0 litrelik benzinli motor ve elektrik motorunun birleşiminden oluşan bir üniteye sahip. Bu ünite araca 252 PS güç ve 420 Nm tork sunuyor. 0-100’ü 6,2 saniye olan Hybrid modelin yakıt tüketimi ise 100 km’de ortalama 2.0 litre.

Şubat ayında satışa sunulacak olan G30 5 Serisi hakkında yeni bilgiler açıklandığında sizleri buradan bilgilendiriyor olacağız.

 

Yorumlar

Yorum Yaz