Foto Galeri Haberler Video Galeri

Karşınızda Yeni Volkswagen Polo

Dün sabah saatlerinde Yeni Volkswagen Polo’nun görsellerinin basına sızdırılmasından hemen sonra Alman üretici B segmentindeki başaılı modelinin yeni versiyonunu tanıttı. 2009 Cenevre Otomobil Fuarında tanıtılan 5.nesil Polo’nun yerini alacak olan Yeni Polo, Eylül ayında yapılacak olan Frankfurt Otomobil Fuarında sergilenecek ve ardından Avrupa’da satışına başlanacak.

Yeni Polo’da ilk göze çarpan yenilik aracın büyüyen boyutları. Yeni Polo, Yeni Ibiza’nın da kullanmakta olduğu MQB A0 platformu üzerinde geliştirilmiş. 5.nesil Polo’dan 94mm daha uzun dingil mesafesine sahip olan Yeni Polo, 2564 mm’lik dingil mesafesi ile neredeyse büyük kardeşi Golf’e yaklaşmış. Bu hem ön hem de arkada oturan yolcular için daha fazla diz mesafesi ve konfor demek. Aracın uzunluğu da 81 mm uzayarak 4053 mm olmuş. Bagaj hacmi ise 280 litreden 351 litreye ulaşmış.

Tasarım

Yeni Polo dış tasarımında sürprizler sunmuyor. Alıştığımız Volkswagen tasarım dilini kullanan Yeni Polo, büyüyen boyutları sayesinde daha güçlü ve çekici bir dış tasarıma sahip. LED farlar ve LED stop lambalarına sahip olan Yeni Polo, daha fazla gövde rengi ve jant seçeneğine sahip olacak. Toplamda 14 renk ve 12 jant seçeneğine ek olarak, iç mekanda da sunulan kişiselleştirme opsiyonları ile Yeni Polo’yu istediğiniz gibi tasarlamanız mümkün olacak.

Yeni Polo’nun iç tasarımı ise eskisine göre çok daha teknolojik ve kullanıcı odaklı olarak tasarlanmış. Orta konsolda boyutları donanıma göre 6.5 veya 8 inç olan dokunmatik ekran dikkat çekiyor. Yeni Polo opsiyonel olarak Passat ve Golf gibi modellerde sunulan ve hayalet gösterge olarak bildiğimiz Active Info Display ekranı ile satın alınabilecek. Yeni Polo’nun kokpiti, farklı renklerde sunulan kaplama panelleri ile satın alınabiliyor. Bu sayede daha canlı ve genç görünen bir iç tasarım elde etmek mümkün.

Donanım

Yeni Polo; Trendline, Comfortline, Highline, Beats ve GTI olmak üzere 5 farklı versiyon ile satışa sunulacak. Bunlardan yeni olan Beats, 300-watt’lık ses sistemine sahip olması ile dikkat çekiyor. Bu 5 versiyona ek olarak R-Line, Black ve Style isimli 3 farklı donanım paketi de Yeni Polo’da sunulacak.

Yeni Polo teknoloji tarafında oldukça fazla yenilik barındırıyor. Şehir içi acil frenleme sistemi ve yaya takip sistemi giriş seviyesindeki Polo’da yer alacak. Buna ek olarak adaptif hız sabitleme sistemi de Yeni Polo’nun opsiyon listesinde yer alıyor. Kör nokta uyarı sistemi, yarı otonom park sistemi, anahtarsız giriş sistemi ve çalıştırma sistemleri de diğer dikkat çeken özellikler. Son olarak kablosuz telefon şarj özelliğinin de Yeni Polo’da yer aldığını vurgulayalım.

Motor Seçenekleri

Yeni Volkswagen Polo’da sunulacak olan motor seçenekleri aşağıdaki şekilde sıralanıyor. Ancak yakıt tüketimi, tork, hızlanma gibi detaylar için Eylül ayındaki Frankfurt Motor Show’u beklemek zorundayız.

 • Sıkıştırılmış doğal gaz sistemi (CNG)
  • 1.0 TGI – 90 PS, 5-ileri manuel
 • Benzin
  • 1.0 MPI – 65 PS, 5-ileri manuel
  • 1.0 MPI – 75 PS, 5-ileri manuel
  • 1.0 TSI – 95 PS, 5-ileri manuel / 7-ileri DSG
  • 1.0 TSI – 115 PS, 6-ileri manuel / 7-ileri DSG
  • 1.5 TSI – 150 PS, 6-ileri manuel / 7-ileri DSG
  • 2.0 TSI – 200 PS, 6-ileri manuel / 7-ileri DSG
 • Dizel
  • 1.6 TDI – 80 PS, 5-ileri manuel
  • 1.6 TDI – 95 PS, 5-ileri manuel / 7-ileri DSG

 

 

 

 

Yorum Yaz