Haberler

Skoda 500.000 Yeti Üretmenin Sevincini Yaşıyor

Skoda Yeti

Çek Cumhuriyeti merkezli ve VW Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Skoda, ilk olarak satışa sunduğu 2009 yılından bu yana 500.000 adet Yeti modeli üretimini gerçekleştirdiğini açıkladı. Markanın Çek Cumhuriyeti’nin Kvasiny beldesinde yer alan fabrikasında, montaj hattının hemen sonunda kırmızı bir Skoda Yeti ile fabrika çalışanlarının yer aldığı fotoğraf geçtiğimiz günlerde Skoda tarafından yayınlandı. Yarım milyon satış barajını aşmanın sevincini yaşayan Skoda, SUV üretimi yapan fabrikasının kapasitesini arttırmayı planlıyor.

Skoda ilk olarak 2009 yılında Yeti’yi tanıtmıştı. 2013 yılında baştan aşağı yenilenen Yeti, halen 3 ülkede üretiliyor. Çek Cumhuriyetindeki Kvasiny fabrikasının yanı sıra, Çin Halk Cumhuriyeti’nde VW fabrikasında ve Rusya’da GAZ Group fabrikasında da Yeti üretimi devam ediyor. Çek Cumhuriyetindeki Kvasiny fabrikasında ayrıca Skoda Superb modeli de üretiliyor.

2014 yılında 166.200 araç üretilen Kvasiny fabrikası 4500 kişiye istihdam sağlıyor. Şu anda büyük bir modernizasyon ve genişleme sürecinde olan fabrika önümüzdeki yıllarda yıllık 280.000 araç üretim kapasitesine ulaşacak ve 1300 kişilik ek istihdam yaratılacak. Bu hedefe 2016 yılında tanıtılacak olan Yeni Yeti ve Seat’ın yeni SUV modeli sayesinde ulaşılacağı tahmin ediliyor.

Skoda Yeti’yi detaylı olarak incelemek ve fiyat listesi ile teknik özelliklerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Yorum Yaz