Tavsiyeler

TÜRKİYE SUV REHBERİ: Hangisi en ucuz? Hangisi çok satıyor?

Türkiye'deki SUV Modelleri

SUV segmenti yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada pazar payı en hızlı yükselen araç kategorisi olarak göze çarpıyor. 2000’li yılların başından günümüze kadar olan süreçte yakıt verimliliği ve egzos emisyonu alanlarında sağlanan gelişmelere ek olarak bir çok firmanın sunduğu küçük hacimli motor ve otomatik şanzıman opsiyonu insanların SUV’leri tercih etmesinde etken oldu. IHS Automotive’e göre küresel SUV satışları 2008 ve 2013 yılları arasında 15.7 milyona ulaşarak % 88.5 oranında arttı.

Özellikle ülkemizde geniş, yüksek ve bagaj hacmi fazla araçlar öteden beri tercih edilmekteydi. Ayrıca Türk halkının sahip olduğu “SUV eşittir Prestij” algısı yollardaki SUV sayısını arttıran diğer bir etken oldu. CBSNews’in haberine göre Türkiye dünyada SUV satışlarındaki artış oranında Çin ve Fransa’nın ardından 3.sırada yer alıyor.

İlk SUV modeli

1984 model Jeep Cherokee (XJ) ilk SUV örneklerinden sayılmaktadır.

SUV pazarındaki talebi gören üretici firmalar yepyeni modellerle piyasadaki seçenek sayısını arttırdılar ve daha fazla seçeneği olan müşteriler bu araçlara yöneldiler. Bugün baktığımızda Porsche’den tutun Dacia’ya kadar birçok markanın SUV/Crossover ürettiğini görüyoruz. Türkiye pazarında ise 70’e yakın SUV modeli satışa sunuluyor. Peki bu modellerin hangisi en ucuz? Hangisi çok satıyor? Türkiye SUV Pazarı hakkındaki raporumuzu ilerleyen sayfalarda okuyabilirsiniz. Okuduktan sonra yorum yapmayı unutmayın.

  1. SUV Nedir? Kaç Tür SUV Vardır?
  2. Türkiyede En Çok Satan SUV Modelleri
  3. SUV ve Crossover Fiyatları (Tam Liste)
İLERİ ⇒

Yorum Yaz