Foto Galeri Haberler Karşılaştırmalar

Volkswagen Golf vs Renault Megane Hatchback (KARŞILAŞTIRMA)

volkswagen golf vs renault megane karşılaştırması

Otomotiv sektöründe tıpkı moda sektöründe olduğu gibi zaman zaman esen moda rüzgarları var. Ama moda konusunda ne derler bilirsiniz; “Moda geçici, stil kalıcıdır”. Otomotiv sektöründe ise popülaritesi yıllardır azalmayan ender stillerinden birisi hiç şüphesiz ki kompakt hatchback segmentidir. Gerek ülkemizde gerek Avrupa’da en fazla satışların yapıldığı kompakt hatchback segmentinde markalar arasında kıran kırana yaşanan bir rekabet var.

Kompakt hatchback sınıfı deyince ise ilk akla gelen modeller arasında şüphesiz Volkswagen Golf ve Renault Megane HB yer alıyor. Zira 2017 yılında segmentin en çok satılan modellerine baktığımızda 1. sırada 18102 adetlik satışla VW Golf yer alırken 5. sırada ise 4208 adetlik satışla Renault Megane HB var.

Kompakt hatchback sınıfının bu iki ezeli rakibi hakkında otomobiltavsiyesi.com olarak biz de bir karşılaştırma yapmaya karar verdik. Renault Megane Hatchback’in Icon donanımı (1.5 dCi EDC 110 BG) ile Volkswagen Golf’ün Highline donanımını (1.6 TDI 115 PS DSG ) kıyasladığımız bu yazıda her iki modelin de katalog verilerini baz aldık. Aşağıdaki tabloda yazan fiyat bilgisini ise 12 Ocak 2018 tarihinde her iki firmanın resmi websitelerinden edindik.

Renault Megane vs Volkswagen Golf Karşılaştırma

Renault Megane Hatchback vs Volkswagen Golf

VW Golf vs Renault Megane Hatchback

Dizel otomatik versiyonlarını karşılaştırdığımız Renault Megane ve Volkswagen Golf’ün her ikisinin de motor hacimleri 1.6 litrenin altında. Bu sayede ikisi de yıllık 1294 TL’lik motorlu taşıtlar vergisi tarifesine dahil oluyorlar. Renault Megane’ın motorundan daha büyük hacimli motora sahip olan Volkswagen Golf bu yönüyle biraz daha yüksek maksimum güç değerine, 0-100 hızlanmaya ve maksimum hız değerine sahip. Yakıt ekonomisi ve çevrecilik konusunda ise Megane Hatchback birazcık daha az tüketim değerlerine sahip. Ancak tabii ki tüm bu verilerin katalog verisi olduğunu unutmamakta yarar var.

VW Golf vs Renault Megane Karşılaştırma

Renault Megane vs Volkswagen Golf

Renault Megane ve Volkswagen Golf iç mekan karşılaştırması

Renault Megane, uzunluk ve genişlik bakımından VW Golf’ten daha büyük. Megane Hatchback 10 santim daha uzun ve 1.5 santim daha geniş. Bu sayede bagaj hacmi 384 litreyle Golf’ün 380 litrelik bagajından 4 litre daha büyük. Yükseklik konusunda ise Golf’ün 5mm yani yarım santim daha yüksek olduğunu görüyoruz. Ağırlık olarak ise Golf küçük boyutuna rağmen Megane Hatchback’ten 58 kilogram daha ağır.

vw golf vs renault megane hatchback

Renault Megane Hatcback vs Volkswagen Golf – Arka Görünüm Karşılaştırması

Donanım olarak incelediğimizde hem Renault Megane hem de Volkswagen Golf’ün ülkemizdeki C segmenti için yeterli donanım sunduğu görülüyor. Her iki aracın standart donanımları benzer teknolojiler sunuyor. Hatta bizim karşılaştırmamıza konu olan Icon ve Higline donanımlarının öne çıkan özellikleri bile benzer. Her iki araçta en üst donanım seviyesinde LED ön farlar ve dokunmatik ekranlar sunuluyor. Megane Hatcback’te geri görüş kamerası dikkat çekerken Volkswagen Golf’te dijital gösterge paneli mevcut.

Bunlara ek olarak Megane Hatchback’te dikkat çeken aşağıdaki opsiyonlar mevcut;

  • Elektrikli Açılır Panoramik Cam Tavan – 3900 TL
  • Kontrol Paketi – 3350 TL
  • Sürüş Paketi – 3900 TL
  • Metalik Renk – 1350 TL

Volkswagen Golf’te ise aşağıdaki opsiyonlar yer alıyor;

  • Panoramik Açılır Cam Tavan – 1890 TL
  • Metalik Renk – 680 TL
  • “Discover Media” navigasyon sistemi – 1980 TL

Araçların tüm standart ve opsiyonel donanımlarını incelemek için tablonun altında yer alan bağlantıları kullanabilirsiniz.

vw golf vs renault megane donanımları

Renault Megane Hatcback Donanım ve Teknik Bilgi Kataloğu

Volkswagen Golf Donanım ve Teknik Bilgi Kataloğu

SONUÇ:

Sonuç olarak baktığımızda hem teknik anlamda, hem donanım anlamında Golf ve Megane Hatchback arasında kıran kırana bir rekabet olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Her iki araç da bir alanda eksiği var ise başka bir alanda bunu kapatmaya çalışmış. Dolayısıyla yalnızca katalog verilerine bakarak bu mücadelenin galibini belirlemek neredeyse imkansız.

Ancak 2017 yılı satış rakamları gösteriyor ki VW Golf, 18.102 adetlik satışla 4208 adetlik satışa sahip Renault Megane Hathback’ten 4 kat daha fazla satılmış. Zira ülkemizde Megane müşterileri Hatchback yerine Sedan kasa tipine yöneliyor. 2017 yılında tüm kategorilerin dahil olduğu listede Megane Sedan 47.480 adetlik satışla Türkiye’nin en çok satılan 2. otomobil modeli olmuş.

Bu karşılaştırmaya konu olan Renault Megane Hatchback (1.5 dCi EDC 110 BG) Icon ile Volkswagen Golf (1.6 TDI 115 PS DSG ) Highline modellerinin fiyatları arasında 12 Ocak 2018 tarihi itibariyle 9300 TL’lik bir fark var. Eğer Renault bu fiyat politakasını 2018 yılı boyunca sürdürür ise Megane Hatchback satış rakamı olarak Golf’e biraz daha yaklaşabilir ancak segmentin açık ara lideri olan Golf’ü tahtından etmesi yine de çok zor olacaktır.

Peki siz Megane Hatcback ve Volkswagen Golf hakkında neler düşünüyorsunuz? Hangisini almak daha mantıklı? Hangisinin ikinci eli daha fazla tutuluyor? Bu yazıya yorum yaparak insanların tercih yapmasını kolaylaştırabilirsiniz 🙂

Renault Megane Hatchback – Otomobil Tavsiyesi Sayfası

Volkswagen Golf – Otomobil Tavsiyesi Sayfası

 

Yorumlar

  • Megane her modelinde çıtayı biraz daha yukarıya taşıdığı kesin. VW ise kendini tekrar etmekten başka bişey yapmıyor. Ülkemizde marka algisi yüzünden Renault VW yi hiç bir zaman geçemez. Ama icon modeli ile Renault çok eğlenceli bir araç yapmış. Yedek parça, yakıt tüketimi ve ikinci elde Renault derim 👍.

Yorum Yaz