Foto Galeri Haberler

Yeni Land Rover Discovery Paris’te Tanıtıldı

Land Rover’ın birçok yönden standartları belirleyen 7 koltuklu SUV modeli Land Rover Discovery tepeden tırnağa yenilendi ve Paris Otomobil Fuarında görücüye çıktı.

Dış tasarım olarak bakıldığında Discovery kimseyi şaşırtmıyor çünkü Land Rover 2 yıl önce tanıttığı Discovery Vision Concept modeli ile aracın ana hatları konusunda ipuçları vermişti. Zira Discovery’e has basamaklı tavan ve Discovery Sport’ta yer alan kalın C sütunu gibi karakteristik detaylarda korunmuş. İç mekan da oldukça şık ve sade bir görünüme sahip. Discovery Sport’tan ve Range Rover modellerinden alınan parçalar iç mekanın her yerinde görülebiliyor.

İç ve dış tasarımına ek olarak teknik mimarisi bile yenilenen Discovery, bir önceki nesil modelinden 480 kilogram daha hafif. En hafif versiyonu 2115 kg olan ve %85’i Alüminyum monokok şasiye sahip Yeni Discovery, bu sayede hem daha az yakıt tüketimi değerlerine hem de düşük karbon emisyonu değerlerine sahip. Maksimum yerden yüksekliği 283 mm olan ve 34 derecelik yaklaşma açısına sahip olan araç arazi kabiliyeti konusunda da ödün vermemiş. Havalı süspansiyon tüm versiyonlarda standart olarak sunuluyor.

4970 mm uzunluğundaki yeni Discovery, 5 koltuklu kullanımda 1137 litrelik bagaj hacmi sunuyor. İkinci ve üçüncü koltuk sırası da katlanılırsa bu hacim 2406 litreye ulaşıyor. Aracın genişliği 2220 mm, yüksekliği 1846 mm, dingil mesafesi ise 2923 mm. Land Rover’ın iddiasına göre en arka sıradaki koltuklar 1.90 boyundaki insanların bile rahat seyahat edebileceği ölçülerde. Discovery konfor olarak sadece bununla da kalmıyor. 7 Koltuk da opsiyonel olarak ısıtmalı koltuk olarak satın alınabiliyor. Ayrıca ikinci sıradaki yolcular klima ayarlarına da erişebiliyorlar. Bir diğer donanım ise ikinci ve üçüncü sıra koltukların elektrikli olarak katlanabilmesi.

2017 yılında satışa sunulması beklenen Yeni Discovery’nin motor seçenekleri ise şu şekilde sıralanıyor;

2.0 Litre Sd4 Dizel – 240 PS / 500 Nm

3.0 Litre V6 Dizel – 258 PS / 600 Nm

3.0 Litre Si6 V6 Benzinli –  340 PS /450 Nm

Yorum Yaz