Foto Galeri Haberler Video Galeri

Yeni Mini Countryman: Daha Büyük, Daha Teknolojik, Daha Çevreci

Önümüzdeki ay Los Angeles Otomobil Fuarında lansmanı yapılacak olan 2.Nesil Mini Countryman, lansmanından önce üzerindeki örtüyü kaldırdı. Yeni Countryman selefinden hem daha büyük hem de daha teknolojik bir otomobil. Üstelik artık  plug-in hybrid teknoloji sayesinde daha çevreci.

Şubat 2017’de Avrupa pazarında yollara çıkacak olan Yeni Countryman, markanın 57 yıllık tarihindeki en büyük ve çok yönlü modeli olarak tanıtılıyor. Markanın kimliğini yansıtır bir şekilde ana hatları klasik bir Mini olan Yeni Countryman, en son tanıtılan Mini Hatch ve Mini Clubman modellerine oldukça benziyor ve bir önceki nesil modele göre daha olgun ve şık görünüyor.

Aracın dış tasarımında ilk göze çarpan detay kareyi andıracak bir biçimde köşeli olan ön farlar. Aracın geri kalanı ise Mini Hatch modelinin biraz daha irileşmiş hali olarak özetlenebilir. Tampondaki ve tekerleklerin çevresinde siyah plastik parçalar da aracın crossover yönüne vurgu yapmış.

Yeni Countryman, bir önceki nesilden 20 santim daha uzun ve 3 santim daha geniş. Aks mesafesi de 7,5 santim uzayarak iç mekandaki alanın oldukça genişlemesine yardımcı olmuş. 450 litrelik bagaj hacmi, arka koltuklar katlandığında 1309 litreye ulaşıyor. İç mekanında diğer Mini modellerinden izler taşıyan Yeni Countryman’de malzeme kalitesinin artmış olduğu söyleniyor. Ayrıca rengi değişebilen ambiyans aydınlatması da şık bir detay olarak listede yerini alıyor.

Teknoloji tarafında ise bazı özellikleri 2017 Şubat ayındaki lansmanda açıklanması planlanıyor ancak çarpışma önleme sistemi ve düşük hızlarda otomatik acil frenleme gibi özelliklerin Yeni Countryman’de bulunacağı kesin gibi.

2 Dizel, 2 Benzinli ve 1 Hibrit Seçeneği Sunacak

Yeni MINI Countryman ilk piyasaya çıktığında iki benzinli motor ve iki dizel motor seçeneği sunacak. Bütün motorlarda MINI TwinPower Turbo teknolojisi bulunuyor. Bu motorlar ve özellikleri ise şu şekilde sıralanıyor:

MINI Cooper Countryman: 3 silindirli benzinli motor, hacim: 1 499 cc,
güç çıkışı: 100 kW/136 hp, maksimum tork: 220 Nm.

MINI Cooper S Countryman: 4 silindirli benzinli motor, hacim: 1 998 cc,
güç çıkışı: 141 kW/192 hp, maksimum tork: 280 Nm.

MINI Cooper D Countryman: 4 silindirli dizel motor, hacim: 1 995 cc,
güç çıkışı: 110 kW/150 hp, maksimum tork: 330 Nm.

MINI Cooper SD Countryman: 4 silindirli dizel motor, hacim: 1 995 cc,
güç çıkışı: 140 kW/190 hp, maksimum tork: 400 Nm.

MINI Countryman Plug-in Hybrid:  Hibrit MINI Cooper S E Countryman ALL4, 100 kW/136 hp üç silindirli benzinli motor ve 65 kW/88 hp elektrikli motor yer alacak. Toplam sistem güç çıkışı 165 kW/224 hp, tork ise 385 Nm olarak belirtiliyor.

Yorum Yaz