Haberler

Yerli Otomobili Üretecek Firmalar Belli Oldu

Uzun yıllardır merakla beklenen yerli otomobil projesi hakkında bugün önemli detaylar açıklandı. Yerli otomobil projesi hakkında bilgi vermek için kameralar karşını geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, otomobili üretecek olan konsorsiyumda yer alacak olan firmaları açıkladı. En geç 2019 yılında prototip araçların üretileceği açıklanan yerli otomobilin, 2021 yılında satışa sunulması planlanıyor.

Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding (KARSAN), Turkcell Grubu ve Zorlu Holding tarafından üretilecek olan yerli otomobil projesi için imzalar bugün atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın babayiğit olarak isimlendirdiği bu 5 firmanın yöneticileri, Cumburbaşkanının isteğiyle tek tek ayağa kaldırılarak alkışlandı.

Bugün yapılan toplantının ardından projeye dahil olan şirketlerin hisslerinde de ciddi yükseliş meydana geldi. Bugün Anadolu Isuzu 14,20 lira, Turkcell 15,31 lira ve Vestel Elektronik de 11,83 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görürken, Karsan Otomotiv hisseleri de 2,35 lira ile son 10 yılın zirvesine çıktı. Söz konusu şirket hisselerin bir hafta öncesine göre yükselişleri ise Anadolu Isuzu’da yüzde 49, Karsan’da yüzde 32, Vestel Elektronik’te yüzde 31 ve Turkcell’de yüzde 4,5 oldu.

Yorumlar

  • Yerli otomobil hikayelerini çok uzun zamandır dinliyoruz. Keşke çok daha ciddi atılımlar yapılsa. Adam Almanya’da bizim burada Palio’ya verdiğimiz parayı Mercedes’e veriyor. Bizim alamadığımız arabalar, araba mezarlıklarında geziyor. İnsanımız artık birşeyleri hakediyor.

Yorum Yaz