Foto Galeri Haberler Video Galeri

3.Nesil Porsche Cayenne Tanıtıldı

Porsche’nin ilk olarak 15 yıl önce satışa sunduğu ve o günden bugüne markanın en çok satan modeli olmayı başaran SUV modeli Cayenne yenilendi. 3.nesil örnekleri geçtiğimiz haftalarda tanıtılan Porsche Cayenne, yenilenmiş olmaktan ziyade makyajlanmış gibi görünüyor.

2002 yılında ilk kez tanıtıldığında birçok Porsche hayranı tarafından eleştiri oklarının hedefi olan Cayenne, 2010 yılında tanıtılan 2.nesil ile birlikte model imajını farklı bir seviyeye taşımış ve oldukça tutulan ve sevilen bir modele dönüşmüştü. Anlaşılan o ki 2.nesil Cayenne’in başarısı Porsche tasarımcılarını fazla risk almadan aracın yüzünü yenilemeye ve güncel Porsche modelleri ile aynı çizgiye getirmeye itmiş.

Yeni Cayenne’in ön tarafındaki değişiklikler yalnızca dikkatli gözler tarafından fark edilebilecek düzeyde. Daha geniş bir ön panjura sahip olan Yeni Cayenne’in farları da yenilenmiş. Arka tarafta ise Yeni Panamera’yı anımsatan birleşik uzun ve ince stoplar kullanılmış. İç mekan ise Yeni Macan ve Yeni Panemara modellerinden izler taşıyor.

Yeni Cayenne 4918 mm uzunluğunda,1983 mm genişliğinde ve 2895 mm’lik dingil mesafesine sahip. Uzayan boyu sayesinde Cayenne’in bagaj hacmi de 100 litre artarak 770 litreye ulaşmış.

Yeni Porsche Cayenne ilk etapta 2 farklı benzinli motor ile satışa sunulacak. Giriş modeli  3.0-litre turbo V6 motora sahip olacak. Bu motor 340 beygir güç ve 450Nm tork üretiyor. Bu motor Cayenne’in 6.2 saniyede 0’dan 100’e ulaşmasını sağlıyor.

Cayenne S modelinde ise yeni geliştirilen 2.9-litrelik twin-turbo V6 motor mevcut. Bu motor Cayenne S’e 440 beygir güç ve 550Nm tork üretiyor ve 0’dan 100’e 5.2 saniyede ulaşmasını sağlıyor.

Her iki motor seçeneği de Porsche’nin yeni geliştirdiği; 4 tekerlekten çekiş sistemine uyumlu ve Porsche Traction Management sistemine sahip 8 ileri Tiptronic S otomatik şanzımanını sunuyor.

 

Yorum Yaz