Foto Galeri Haberler Video Galeri

Audi’nin Amiral Gemisi A8 Yenilendi

Audi’nin amiral gemisi olarak nitelenen, markanın Mercedes-Benz S Serisi ve BMW 7 Serisi modellerinin rakibi olan A8, geçtiğimiz ay Barcelona’da yapılan bir etkinlikte yeni yüzüyle tanıtıldı. Dış ve iç mekândaki tasarım değişikliklerinin yanı sıra, Yeni Audi A8 otonom sürüş konusunda da teknolojinin sınırlarını zorlamış.

5172 mm uzunluğa, 1945 mm genişliğe, 1473 mm yüksekliğe ve 2998 mm dingil mesafesine sahip olan Yeni Audi A8, selefine olan eski versiyona göre 37 mm daha uzun ve 13 mm daha yüksek. A8’in uzun versiyonu olan A8 L ise Yeni A8’den 13 santim daha uzun. Aracın boyutlarındaki büyüme, yolculara daha fazla diz, baş ve omuz mesafesi olarak yansımış. 2 parçalı cam tavan sayesinde yeni A8’in içi gerçekten de çok ferah ve geniş görünüyor. Audi’nin yaptığı açıklamaya göre yeni A8 sınıfının en büyük iç mekan hacmine sahip aracıymış. Yeni A8 ve A8 L’in bagaj hacimleri ise 505 litre.

Yeni A8’in ön tarafında büyük bir ızgara yer alıyor. HD Matrix LED farlar laser aydınlatma ve LED gündüz farları ile birleştirilmiş. Arka tarafta ise fren lambalarının birleştirdiği ve sanki tek parçaymış gibi görünen OLED teknolojili stop lambaları yer alıyor.

Yeni A8’in buton karmaşasına son verilen yeni tasarım iç mekanı da oldukça sade ama şık görünüyor. Audi tarafından yapılan açıklamada yeni A8’in iç mekan malzeme kalitesinin oldukça üst düzey olduğu vurgulanmış. Yeni 4 kollu direksiyon simidi, açılıp kapanabilen havalandırma çıkışları ve orta konsolda 2 parçadan oluşan dokunmatik ekranlar iç mekanın en çok dikkat çeken özellikleri. Yeni A8’de birçok fonksiyon ses ile kumanda edilebiliyor. Araçtaki navigasyon sistemi kendi kendine öğrenebilen yapısı ve 3 boyutlu şehir haritaları sunabilmesiyle oldukça gelişmiş bir sistem.

A8’in arka yolcu bölümü de yolcular için her türlü konforu sunacak şekilde tasarlanmış. A8 L’de 2 kişilik olarak sipariş edilebilen arka koltuklar; ısıtma ve masaj fonksiyonuna sahip. Arka koltukların arasına yerleştirilen kumanda bölümü ve burada yer alan dokunmatik ekranlı kumanda sayesinde yolcular birçok fonksiyonu yönetebiliyor.

Yeni A8’in en iddialı olduğu alanlardan birisi de otonom sürüş olmuş. 3.seviye otonom sürüşe imkan tanıyan A8, yapay zeka trafik asistanı sayesinde saatte 60 km’ye kadar hızlarda hiçbir sürücü müdahalesi olmadan aracı kullanıyor. Sürücü bu sırada isterse araç içinde TV bile seyredebiliyor. Yapay zeka sınırına ulaştığında ise sürücüyü uyararak yardım istiyor. Bunlara ek olarak, Yeni A8’de BMW 7 serisinden hatırlayacağınız uzaktan kumandalı park etme teknolojisi de mevcut.

Yeni Audi A8 ilk etapta 4 farklı motor seçeneği sunacak. 3.0 litrelik V6 motorun benzinli olanı 340 beygir, dizel olanı ise 286 beygir güç üretiyor. 4.0 litrelik V8 motorun ise benzinlisi 460, dizeli 435 beygir gücünde. İlerleyen zamanda 6.0 litrelik V10 seçeneği de aileye eklenecek.

Tüm bu sayılan motorlar araçtaki “Belt Alternator System” yani BAS olarak adlandırılan 48 voltluk küçük bir hybrid sistemle uyumlu. BAS sistemi sayesinde Audi A8’in yakıt tüketiminin 100 km’de 0,7 litreye kadar düşebildiği söyleniyor.

Yorum Yaz