Foto Galeri Haberler Video Galeri

Volvo Yeni SUV Modeli XC40′ Tanıttı

İsveçli otomobil üreticsi Volvo, SUV ailesinin en küçük üyesi olacak olan XC40’ı geçtiğimiz gün Milan’da yapılan bir etkinlikte tanıttı. Volvo’nun Belçika’da yer alan fabrikasında üretilmesi planlanan XC40 önümüzdeki Kasım ayında üretilmeye başlanacak.

Volvo’nun sahibi olan Çin merkezli “Geely” ile ortak geliştirilen Compact Modular Architecture (CMA) isimli platformun ilk kez kullanıldığı model olan XC40, Volvo’nun küçük SUV segmentindeki ilk modeli olma özelliğini taşıyor. Önümüzdeki yıllarda tanıtılacak olan diğer 40 serisi Volvo’lar da bu platformu kullanacak.

XC40’ın dış tasarımı, geçen sene tanıtılan Volvo 40.1 konsepti ile neredeyse aynı. Geçen sene 40.1 konsepti tanıtılırken Volvo’nun resmi Snapchat hesabı aracı “Not Your Daddy’s Volvo” yani “Babanızın Volvosu gibi değil” sloganı ile tanıtmıştı. Gerçekten de Yeni XC40 güncel Volvo modelleri arasında bile en spor ve şık görünen modellerden biri olmuş. Her ne kadar tasarımı geçtiğimiz yıllarda tanıtılan XC90, XC60 ve S90 modellerini andırsa da XC40, genç müşterilerin ilgisini çekecek hatlara ve renk zıtlıklarına sahip.

Yeni XC40 4425 mm uzunluğunda ve 2702 mm’lik dingil mesafesine sahip. Karşılaştırmak gerekirse Mercedes-Benz GLA 4417 mm uzunluğa ve 2699 mm dingil mesafesine sahip. Bu değerler Audi Q3’de 4385mm/2603mm, ve Yeni BMW X1’de ise 4439mm/2670mm olarak sıralanıyor. Yani kendi segmentinde sadece BMW X1 Volvo XC40’dan daha uzun. XC40’ın bagaj hacmi ise 432 litre.

XC40’ın iç mekanı da kardeşleri XC90 ve XC60’dan izler taşıyor. Orta konsolda uzun ve ince havalandırma ızgaları arasında 9 inç’lik bir dokunmatik ekran yer alıyor. Tuş kalabalığı nerdeyse yok denecek kadar az.  Direksiyon simidinin arkasında ise 12.3 inçlik gösterge ekranı mevcut. Volvo XC40’ın en iddialı olduğu konulardan birisi ise iç mekandaki saklama alanları. Mesela kapılardaki hoparlörlerin yerleri değiştirilerek kapı içlerinde oldukça geniş cepler oluşturulmuş. Ön konsolda telefonunuzu kablosuz olarak şarj edebileceğiniz bir alan da mevcut.

Donanım ve teknoloji konusunda da iddialı olan XC40 büyük kardeşleri XC60 ve XC90’da sunulan bir çok donanımı küçük SUV segmentine getirecek. Bunlar arasında Pilot Assist System, City Safety, Run-off Road Koruma sistemi, fren destekli Çapraz Trafik Uyarı Sistemi ve 360° kamera gibi özellikler mevcut.

XC40’ın kaputunun altında ilk etapta D4 dizel ve T5 benzinli dört silindirli Drive-E üniteler yer alacak. İlerleyen zamanda ise aileye hybrid ve tamamen elektrikli motorlar da eklenecek. XC40 ayrıca ilk 3 silindirli motor kullanan Volvo modeli olacak.

 

 

Yorum Yaz